
Na ovogodišnjoj rang listi najboljih sveučilišta na svijetu koju izrađuje Centar za rangiranje svjetskih sveučilišta (CWUR) Sveučilište u Zagrebu zauzelo je 529. mjesto i u odnosu na godinu ranije kad je bilo na 525. mjestu palo je kao što se iz brojki vidi za 4 mjesta.

Međutim, zabrinjavajuće je što Zagrebačko sveučilište, najbolje plasirano od naših sveučilišta, iz godine u godinu bilježi pad na toj rang listi. Primjerice prije dvije godine bili su na 517. mjestu. Od ukupno 2000 sveučilišta u svijetu s najnovije liste Centra za rangiranje svjetskih sveučilišta (CWUR) za 2022/23. godinu Sveučilište u Splitu zauzelo je 803. mjesto, Sveučilište u Rijeci 1549. mjestu te Sveučilište u Osijeku 1948. mjesto. Jedino je Osječko sveučilište popravilo svoju poziciju za 11 mjesta dok je Splitsko sveučilište u odnosu na prošlu godinu palo za 37 mjesta, a Riječko za 23 mjesta.
Na ovogodišnjoj CWUR listi, Sveučilište u Beogradu plasiralo se na 348. mjesto, a Sveučilište u Ljubljani na 416. mjestu. Među prvih deset već godinama vidimo gotovo ista sveučilišta – Harvard, Massachusetts Institute of Technology, Stanford, Cambridge, Oxford, Princeton, Chicago, Columbia, Pennsylvania i California Institute of Technology.
Inače u stvaranju rang liste CWUR se koristi različitim kriterijima i indikatorima u metodologiji analize izvrsnosti i uspješnosti institucija pa primjerice mjeri kvalitetu obrazovanja brojem bivših sveučilišnih studenata koji su osvojili visoka akademska priznanja u odnosu na veličinu sveučilišta, a zaposlenost bivših studenata (alumnia) mjeri se njihovim brojem na najvišim rukovodećim pozicijama u najvećim svjetskim kompanijama u odnosu na veličinu sveučilišta.
Svojedobno je, objašnjavajući formiranje CWUR rang liste, Zagrebačko sveučilište objasnilo da se u obzir uzima broj akademskih zaposlenika koji su osvojili najveća akademska priznanja, učinkovitost istraživanja mjeri se kroz ukupan broj istraživačkih radova, broj članaka objavljenih u visokokvalitetnim znanstvenim publikacijama i kroz analizu njihovog utjecaja, te uzimanjem u obzir broja navoda visoko citiranih istraživačkih radova.
TOP LISTA PRVIH DESET SVEUČILIŠTA
