
Učitelji širom svijeta ugrozili su svoje fizičko zdravlje sada kada se od njih traži da osiguraju nastavu licem u lice osnovcima, posebno ranjivim skupinama, kako navode Ujedinjeni narodi. Strah učitelja od izloženosti virusu je imao dodatni negativni aspekt gubitka plaća i ostalih pogodnosti u nekim državama, dok su se mnogi drugi suočili s dodatnim opterećenjima i obiteljskim odgovornostima, navodi se u izvješću UN-a.
Izvješće dodaje da je ovo bilo posebno točno za učiteljice “koje se morale nastaviti s radom i dodatnim nesrazmjernim udjelom obiteljskih odgovornosti.”
Ono također upozorava da će mnogo više učitelja trebati psihološku podršku “ako žele zadovoljiti potrebe svojih učenika.”
Bez ovoga, nastavlja se u tekstu UN-a, takvo naprezanje može dovesti do sagorijevanja (“burnout“), što bi rezultiralo visokim stopama odsustva s posla – i onemogućavanjem zadržavanja učitelja.
Kako je objavljeno, dokument sadrži preporuke vladama, svjetskim vođama i obrazovnoj zajednici te potiče mjere kako bi se spriječio poremećaj u obrazovanju uzrokovan pandemijom, a da se ne dogodi ono što generalni tajnik UN-a, Antonio Guteerres naziva: generacijskom katastrofom.
U izvješću je utjecaj pandemije na učitelje širom svijeta istaknut zajedno s priznanjem da je pandemija postavila njihovu važnost u središte pozornosti.
Ugroženo zdravlje
U dokumentu se kaže: “Tjelesno zdravlje učitelja bilo je izloženo riziku kada se tražilo da se osigura nastava licem u lice za djecu, posebno onu ranjivu.”
Izvješće dodaje: “Podsjetili smo se na ključnu ulogu učitelja i na činjenicu da vlade i ostali ključni partneri imaju trajnu dužnost da se brinu o obrazovnom osoblju.”
Što se tiče financijskog utjecaja pandemije, UN objašnjava da su odsustva s posla i kašnjenja u isplatama plaća mnogo češća pojava nego u državama koje ne plaćaju regularne učitelje.
U javnom sektoru, posebno su pogođeni učitelji s ugovorima na određeno vrijeme budući ugovori nisu obnovljeni, a oni koji su plaćeni prema satu ostaju bez posla.
Učitelji su izgubili sredstva za život posebice u zemljama s niskim primanjima, gdje su roditelji prestali plaćati školarinu ili učitelji nisu bili u mogućnosti predavati na daljinu, objašnjava se u sažetku.
Istraživanje, ukratko citirano, otkriva da među 93 učiteljska sindikata iz 67 zemalja, gotovo dvije trećine izvještavaju da su nastavnici u privatnim institucijama bili značajno pogođeni, dok su učitelji s ugovorima na određeno vrijeme i pomoćno osoblje bili najviše pogođeni.
Posebno pogođeno osoblje koje se bavi opskrbom
U istraživanju se citira Nacionalna unija za edukaciju koja kaže da uslužno i ostalo osoblje više nije bilo zaposleno u istom broju otkako je većina škola zatvorena.
To kratko izvješće također objašnjava da je pandemija istaknula potrebu za reformiranjem i osnovnog obrazovanja i obrazovanja učitelja kako bi se osiguralo da učitelji mogu samopouzdano koristiti nove metode podučavanja, poput učenja na daljinu.
………………………………………..
♦♦ Prevela i prilagodila Anita Perković Škalic ♦ Napisala: Claudia CIVININI ♦♦ tes.com ♦♦
………………………………………..